Türk-Yunan Akademi ve Medya Forumu Panelleri

Ortak Çıkarları ve İş Birliği Fırsatlarını Keşfetmek

Türkiye Araştırmaları Vakfı (TAV) ve Institute of Global Affairs (IGA), daha önce İstanbul ve Atina’da gerçekleştirilen Türk-Yunan Medya ve Akademi Forumu’nun devamı niteliğindeki ekonomi ve turizm alanında “Ortak Çıkarları ve İş Birliği Fırsatlarını Keşfetmek” temalı panel serisini duyurmaktan onur duyar. Bu etkinlik, 11 Mayıs 2024 tarihinde İstanbul’daki The Marmara Taksim’de gerçekleştirilecektir.

Etkinlikte ekonomi ve turizm odaklı yapılacak iki panel ile Türkiye ve Yunanistan arasındaki iş birliği ve ortak çıkarları keşfetmeye odaklanılacaktır. Program Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Fragoyiannis’in video mesajının gösterimi ve akabinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun’un yapacağı açılış konuşmasıyla başlayacaktır. Bu önemli açılış konuşmaları, iki ülke arasındaki köprüleri güçlendirecek stratejik öneme sahip olacaktır.

İlk panel olan “Türkiye ve Yunanistan Arasında Ekonomik İş Birliği Alanları”, TAV Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Enes Bayraklı tarafından yönetilecektir. Bu oturum, ticaretin mevcut durumunu, yatırım fırsatlarını ve her iki ülkeye fayda sağlayabilecek iş birlikçi girişimleri ele alacaktır. Panelistler arasında Türk-Yunan İş Konseyi Başkanı Adnan Polat, PeopleCERT Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Byron Nikolaides, Atina Ekonomi ve İşletme Üniversitesi Profesörü ve Ekonomik ve Endüstriyel Araştırmalar Vakfı – IOBE Genel Direktörü Prof. Nikolaos Vettas, Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zuhal Mert Uzuner bulunmaktadır. Bu oturum, iki ülke arasındaki ekonomik iş birliğinin geleceği üzerine derinlikli bir tartışma ortaya koyacaktır.

“Turizmde Ortaklık Potansiyelleri” başlıklı ikinci panel, American College of Greece’de Uluslararası İlişkiler Profesörü ve Institute of Global Affairs (IGA) Direktörü Prof. Dr. Constantinos Filis tarafından yönetilecektir. Bu oturum, her iki ülkenin turizm sektörlerini nasıl geliştirebileceği ve sürdürülebilir turizm uygulamalarını nasıl benimseyebileceği üzerine odaklanacaktır. Panelistler arasında Midilli Belediye Başkanı Panagiotis Christofas, Aegean Airlines Turkiye Direktörü Maria Sarafoglou, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nden ve aynı zamanda Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Volkan Altıntaş, Marketing Greece Başkanı ve Ellaktor Grubu REDS İcra Kurulu Başkanı Ioanna Dretta ve Daily Sabah Ekonomi Haberleri Editörü Alen Lepan yer alacaktır. Bu oturum, iki ülke turizm sektörlerinde iş birliği alanlarını genişletmek için coğrafyanın, ortak değerlerin ve sosyal/kültürel mirasın nasıl daha etkin kullanılabileceği üzerine fikirler sunacaktır.

Bu etkinlik, Türkiye ve Yunanistan arasında ekonomik ve turizm alanlarında iş birliğini ve anlayışı artırmayı hedeflemektedir ve iki ülke arasında sürdürülebilir bir iş birliği köprüsü kurmayı amaçlamaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu