İnternet Gazetelerindeki Nefret Söylemi

Bu çalışma, Türkiye’de medyanın içerik aktarımı süreçlerinde yaşadığı temel problemlerden birine dikkati çekmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda Türkçe yayın yapan ulusal ve uluslararası kapsamlı internet gazetelerinden bazıları incelenmektedir. Çalışmada yer verilen örneklerin seçildiği zaman aralığını ise 2022 yılı oluşturmaktadır. Bu bağlamda üç temel anahtar kavram kullanılarak belirlenmiş gazeteler Google üzerinden taranmış ve elde edilen bulgular analiz edilmiştir.

İnternet gazetelerindeki içeriklerde nefret söylemi çeşitli biçimlerde üretilmektedir. Metinlerdeki kelime seçimleri, hangi unsurun başlık ve ara başlığa taşındığı, içeriği çarpıcı hale getirme kaygısıyla yapılan kısıtlamalardaki vurgular, sıfatlarla metinlere mesaj yüklenmesi, içeriği desteklemek amacıyla kullanılan görsellerin anlam dünyası ve genel olarak cümle kurgularının nasıl yapıldığı gibi alanlar nefret söylemini en fazla barındıran noktalar olarak öne çıkmaktadır. Stratejik olarak tercih edilen çarpıtma ve amaca göre yönlendirme yapılması ise bir diğer yoğunlaşma noktasını oluşturmaktadır.

Dolayısıyla internet gazetelerinde haber, köşe yazısı, röportaj ve görsellerin iletilmesi süreçlerinde ortaya çıkan nefret söylemi üretimi medyanın güvenirliliğini zayıflatmakta ve toplumsal dinamiklerle olan bağına hasa vermektedir.

Yazar: Prof. Dr. Yusuf Özkır

KİTABI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Başa dön tuşu