Almanya'da Kurumsal Irkçılık ve NSU Terör Örgütü

2000-2007 yılları arasında, Almanya’da sekizi Türk on kişinin katledildiği NSU cinayetleri, Almanya’da yakın tarihin en kanlı ırkçı terör saldırıları serisi olarak kabul edilmektedir. Homojen bir topluluk olduğu tahayyül edilen Ari Alman ırkının korunması motivasyonuyla gerçekleştirilen söz konusu terör saldırılarının Failleri, örgüt kendini ifşa edene değin on bir yıl boyunca yanlış yerlerde aranmıştır. Cinayetler sonrası mağdurdan zanlı yaratan soruşturma süreçleri, “yüzyılın davası” olarak adlandırılan mahkeme sürecinde önemli bilgi ve belgelerin karartılması, kilit rol oynayan tanıkların ortadan kaldırılması, örgüt ile Alman istihbarat ve güvenlik birimleri arasında ortaya çıkan bağlantılar ve dava sonucunda “Zweckau üçlüsü”ne havale edilerek köklerine inilmeyen ırkçı terör gibi pek çok skandala sahne olan süreç, ırkçılık tartışmalarına çok farklı boyutlar kazandırmıştır.

Dava sonrası NSU üçlüsünün eylemleri sona erdirilmiş olsa da, NSU 2.0 imzalı tehdit mektupları ve Hanau ve Halle saldırıları gibi ırkçı terör olayları, ülkede aşırı sağ ideolojinin toplumun kılcal damarlarına sızmış bir dip akıntı şeklinde varlığını devam ettirdiğini gözler önüne sermiştir. Tarihi toplumsal kabuller, ulus aşırı organize örgüt bağlantıları ve kurumsal ırkçılık boyutu hesaba katılmadan anlaşılamayacak bir fenomen olarak NSU terör örgütünün, Almanya gibi artık bir göçmen ülkesi konumuna gelen bir ülkede toplumsal barışa derin bir darbe vurduğu açıktır.

Elinizdeki kitap söz konusu terör saldırılarını ve NSU terör örgütünü; kuramsal yaklaşımlardan siyasi değerlendirmelere, Avrupa ve Almanya’da aşırı sağ ideolojinin kökenlerinden kurumsal ırkçılık tartışmalarına, hukuki boyuttan faillerin Alman istihbaratı ve emniyet güçleri ile bağlantılarına ve medya analizlerine değin bir çok perspektiften ele almakta ve bu yönüyle Türkçe literatürde önemli bir boşluğu doldurmayı hedeflemektedir.

Editörler: Doç. Dr. Enes Bayraklı, Dr. Esra Sağlam

KİTABI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Başa dön tuşu